Kontakt BCC

Nyt medlem eller....

info@bornholms-cycle-club.dk

Hovedsponsorer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Støtter også BCC

 

 

BCC, dopingfri cykling

 

Del på facebook
Generelt om BCC Udskriv Email

Bornholms Cycle Club blev stiftet i 1957 og klubben havde således 50 års jubilæum i 2007.
I BCC lægger vi vægt på trafiksikkerheden samt at tilpasse træningen  til den enkeltes lyst og behov. Niveaumæssigt er der en stor spredning fra supermotionisterne til gruppen hvor det sociale vejer tungere end at vinde cykelløb. Træningen foregår derfor oftest i små niveauopdelte grupper således at alle får en god oplevelse.

Vi cykeltræner over hele øen.
Klubben arrangerer klubløb, træningssamlinger og samarbejder med andre foreninger om bla.Duathlon, Granite Man mm. Desuden deltager mange af klubbens medlemmer i mange motionsløb i såvel ind- som udland.
Der køres landevejscykling i sommerhalvåret. Mountainbike køres hele året, dog er vintermånederne MTB rytternes foretrukne periode. Om vinteren fortrækker mange også til spinningslokaler og andre indendørs aktiviteter. Der er dog en hård kerne som fortsætter på landevejen eller kører MTB i skoven.

Vi holder klubaftener, hvor vi, udover de almindelige klubting, tager en bred række emner op, hvor alle er velkomne.

Hvis du kunne tænke dig en prøvetur kan du blot møde op Bellmandsvej 22 i Rønne.
Du kan se træningstiderne på landevej og MTB

eller kontakt klubben via link på forsiden

 

Bornfondo

 

Bornholm Rundt

Joomla Templates by Joomlashack